20 września 2020 r. “U progu jesieni”

“U progu jesieni” – 20 września 2020 r. godz. 12.00-16.00
Wstęp na wydarzenie: 8,00zł.
Wydarzenie w przestrzeni muzealnej wsi, prezentujące zespół działań z wykorzystaniem plenerowych ekspozycji i narzędzi niezbędnych do wykonania prac związanych z:
• pozyskiwaniem lnu, wyrobem włókna, tłoczeniem oleju,
• zbiorem kiści winogron i tłoczeniem soku gronowego na wino,
• tradycyjnymi pracami gospodarskimi przy kukurydzy – “Łupaczka z tańcem”, czyli żniwa kukurydziane po bukowińsku w wykonaniu zespołu “Watra” z Brzeźnicy.
Prezentowane działania wykonane zostaną przez gospodynie, gospodarzy i winogrodników-winiarzy. Uczestników tych wydarzeń zaprosimy do czynnego udziału w pracach.
Posmakujemy soku gronowego i wina lubuskich winiarzy, ziemniaków okraszonych olejem lnianym oraz tradycyjnych potraw bukowińskich z kukurydzy.
Przeprowadzimy VIII konkurs “Z winną nutą w tle” na wina gronowe i owocowe oraz domowe zakąski.
Wydarzenie “U progu jesieni” wzbogacą także występy zespołów folklorystycznych, kiermasz win i sadzonek winorośli, rzemiosła, rękodzieła i produktów regionalnych, warsztaty i konkursy dla dzieci.

“U PROGU JESIENI”

20 września 2020 roku, godz. 12.00 – 16.00

Godz.12.00

Korowód sprzed siedziby Muzeum do sceny

Godz. 12.15 (scena)

Uroczyste otwarcie imprezy „U PROGU JESIENI”: prezentacja gości, zaproszonych zespołów artystycznych, winiarzy, rzemieślników i twórców

Godz.12.30 – 13.30 (scena)

Występ Kapeli „Wióry lecą”

Godz.13.30 – 14.00 (scena)

Zabawy, konkursy i animacje dla dzieci

Godz.12.30 – 13.30 (Leśniczówka – budynek administracyjny)

Bukowiński Festiwal Nauki – edycja specjalna

wykłady popularno-naukowe:

Dr hab. Krzysztof Nowak (Cieszyn): Czerniowce – miasto historycznego dialogu

Dr hab. Helena Krasowska (Warszawa), dr Magdalena Pokrzyńska (Zielona Góra): Biografie Polaków na Bukowinie

Godz. 12.20 – 15.00 (zagroda z Krobielewa)

Prezentacje tradycyjnych prac gospodarskich przy obróbce lnu: międlenie, cierlenie, czesanie, przędzenie

Godz. 13.00 (winnica w skansenie – wieża winiarska z Budachowa)

Zbiór winogron, tłoczenie winogron, degustacja wyciśniętego soku i poczęstunek po pracy – biesiada

Godz.13.30 (wieża winiarska z Budachowa I piętro)

Otwarcie wystaw:

Grzegorz Zarugiewicz – kontynuator tradycji winiarskich „Z Podola na Ziemię Lubuską”

Zygmunt Prętkowski – winiarz lubuski z Zielonej Góry, właściciel winnicy „U Michała”

Godz.13.30 – 13.45 (przy wieży winiarskiej z Budachowa)

Prelekcja Winiarskie dobre rady i prezentacja winnicy „Julia” z Zielonej Góry – Starego Kisielina – Małgorzata i Roman Grad

Godz.14.00 (scena)

Ogłoszenie wyników VIII Konkursu „Z winną nutą w tle”.

Godz. 14.10 – 14.40 (zagroda z Mariankowa)

Widowisko Łupaczka z tańcem czyli żniwa kukurydziane po bukowińsku w wykonaniu bukowińskiego zespołu „Watra” z Brzeźnicy: tradycyjne prace przy obróbce kukurydzy połączone ze śpiewem i zabawą

Godz. 14.40 (scena)

Koncert kapeli „Watra”

Godz. 15.10 – 16:00 (scena)

Koncert cygańskiego zespołu “Vanessa i Zorba” z Zielonej Góry

Ponadto:

• Nauka tańców bukowińskich
  • Warsztaty tkania na ramkach
  • Kiermasz win, kiermasz rzemiosła i produktów regionalnych
  • Mała gastronomia i dużo dobrej zabawy

Zapraszamy do współpracy winiarzy, rękodzielników, producentów oraz artystów.
Zgłoszenia: targi@muzeumochla.pl lub w sekretariacie Muzeum.