Hafty, hafciki – wystawa

Wystawa “Hafty, hafciki” planowo miała zostać otwarta podczas imprezy „Kaziuki” 27 marca, jednak w związku z zamknięciem Muzeum dla zwiedzających oficjalne otwarcie wystawy nie nastąpiło.

Mamy nadzieję, że uda się je zorganizować jak tylko obostrzenia zostaną zmniejszone.

Na razie prezentujemy państwu kilka zdjęć z wystawy

Opis:
Wystawa prezentująca haftowane zabytki – zbiory Muzeum Etnograficznego, gromadzone od lat 60-tych dwudziestego wieku. Pokazane w 5 głównych blokach, związanych z rodzajem haftu i sposobem jego wykonani.

Zaprezentowany zostanie jeden z najpopularniejszych i najbardziej znanych – haft krzyżykowy, następnie zbiór haftów ażurowych ( richelieu, snutkowy, frywolitkowy, klockowy), haft koralikowy, haft płaski i najbardziej związany historycznie z naszym regionem haft na tiulu.
Muzealia na wystawie pokazane są “ponad podziałami”, to znaczy, że tym razem ani pochodzenie etniczne ani geograficzne eksponatów nie będzie najistotniejsze.

Skupiamy się na rodzaju haftu i kunszcie jego wykonania. Bardzo ważne jest także to, że pokazana jest cała różnorodność zgromadzonych eksponatów w Dziale Tkanin i Strojów, cały przekrój muzealiów na których widoczny jest dotyk hafciarki.

Spróbujemy zaskoczyć naszych zwiedzających tym, że hafty nie pojawiają się tylko na koszulach i bluzkach strojów odświętnych, kaftanach, gorsetach, serwetkach i obrusach, ale także na ręcznikach i makatkach, firankach, czepkach, kryzach, ozdobach biżuteryjnych, pościeli i chusteczkach, a przecież każdemu z nas znana jest piosenka: “Mam chusteczkę haftowaną..”