W dniu dzisiejszym podpisana została umowa między Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze – Ochli a Urzędem Marszałkowskim Departament Programów Regionalnych.
Umowa dotyczy realizacji projektu: “Rewitalizacja barokowego Pałacu w Ochli wraz z otoczeniem – Centrum Kultur Europejskich– I etap “, na który przeznaczone zostanie ponad 12 mln.
Dwór w Ochli
Dwór w Ochli jest częścią kompleksu dworsko-folwarcznego, który znajduje się w północno – zachodniej części wsi – nieopodal kościoła. Niestety nie zachowały się dokumenty archiwalne dotyczące tego budynku, w związku z tym przyjmuje się że powstał na przestrzeni 1684-1687 roku. Wybudowany z inicjatywy Otto Friedricha von Unruha, stanowił reprezentacyjny przykład bogatej szlacheckiej rezydencji. Utrzymany w stylu barokowym, z bogatym wystrojem wnętrz (zachowały się ikonografie z tego okresu), z licznymi zdobieniami. Obecnie zachowały się cztery kominki oraz bogata dekoracja sztukatorska z elementami roślinnymi oraz licznymi symbolicznymi przedstawieniami figuralnymi.
Dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli, a ostatnim przed wojną był ogrodnik Albert Bohr.
Inskrypcja, która znajduje się nad wejściem ( w swobodnym tłumaczeniu):
W 1684 roku wybudował mnie od podstaw Otto von Unruh
Teraz będę stał na świecie tak długo
Jak Bóg będzie chronił mnie przed nieszczęściami.
Po II wojnie światowej Dwór trafił do Państwowego Funduszu Ziemi. Niestety brak remontów i inwestycji znacząco wpłynął na jego stan. Od 1982 roku jest własności Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze – Ochli – ze względu na brak funduszy do tej pory był jedynie zabezpieczony przed dalszymi zniszczeniami.
Projekt: “Rewitalizacja barokowego Pałacu w Ochli wraz z otoczeniem – Centrum Kultur Europejskich– I etap “.
Niniejsze przedsięwzięcie, związane z udostępnieniem Pałacu oraz zagospodarowaniem otoczenia zaplanowanego w ramach – Centrum Kultur Europejskich, wpisane zostało Uchwałą nr XXXI.571.2020 Rady Miasta Zielona Góra z dnia 27.10.2020 roku do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Zielona Góra pn. „Centrum Kultur Europejskich”.
Projektodawcą, inwestorem oraz realizatorem jest Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli.
Dzięki rewitalizacji Pałac stanie się miejscem organizacji wystaw, gromadzenia dokumentacji merytorycznej, opracowywania tematów z zakresu kultur regionalnych i narodowych, spotkań o tematyce kulturalnej i społecznej, prowadzenia wykładów, lekcji i warsztatów muzealnych.
Ośrodek ten prezentować będzie dorobek kulturalny regionu, współpracujących instytucji.
Plany zakładają, że będzie funkcjonowała w nim biblioteka antropologii kulturowej oraz archiwum zakładowe, multimedialne ekspozycje związane z kulturą wsi oraz sale audiowizualne.
W Pałacu organizowane będą także wydarzenia kulturalne, warsztaty dla różnych grup społecznych i wiekowych promujących dawne życie i zwyczaje wsi, kulturę rolną i rzemiosło ludowe.
Realizacja projektu będzie polegała na rewitalizacji Dworu powodując tym samym zmianę sposobu użytkowania oraz zagospodarowania terenu.
Powstanie bezpieczna, logiczna przestrzeń funkcjonalna. Cały ten obszar wraz z Dworem otrzyma nowe funkcjonalności.
W ramach rewitalizacji Dworu powstanie:
Hol
• Dwa stanowiska komputerowe pozwalające bezpłatnie na korzystanie z Internetu przede wszystkim osobom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym. Osoby te będą wspomagane przez pracownika Pałacu.
Pomieszczenia w piwnicy
• Powstanie tu powierzchnia wystawiennicza gdzie prezentowana będzie wystawa multimedialna dotycząca tradycji winiarskich. Jest to rozszerzenie o kolejną atrakcję Lubuskiego Szlaku Miodu i Wina
Pomieszczenia na parterze
• Po lewej stronie od wejścia powstanie sala edukacyjna, pomieszczenia biurowe, archiwum zakładowe oraz biblioteka antropologii kulturowej
• Po prawej od wejścia powstanie tzw. sala szkoleniowa wraz z zapleczem, zaplecze kuchenne, pomieszczenia magazynowe
Pomieszczenia na piętrze
• Powstaną tu pokoje biurowe, sala edukacyjna, pomieszczenia edukacyjne (dotyczące kultury wsi, produktu regionalnego i tradycji kulinarnych), powierzchnia wystawiennicza oraz Izba Pamięci Ochli.
W ramach rewitalizacji otoczenia Dworu w wyniku działań rewitalizacyjnych
• Powstanie droga dojazdowa wraz z bramą – teren zostanie ogrodzony i objęty monitoringiem.
• Utworzona będzie ścieżka historyczna z wykorzystaniem języka Braille’a i rycin termo formowanych dotycząca historii Pałacu, Dworu i Ochli.
• Wybudowane zostaną ścieżki spacerowe z zamontowanymi ławeczkami. Część z ławek będzie ławkami multimedialnymi zasilanymi energią słoneczną. Ławki będą posiadały także specjalne wejścia umożliwiające doładowanie baterii urządzeń mobilnych np. telefony, komputery itp.
• Utworzony zostanie ogród sensoryczny – teren rekreacyjny pomiędzy parkingiem a Pałacem jako ogród doświadczeń zarówno dla dorosłych, dzieci jak również osób z dysfunkcją wzroku, słuchu i narządów ruchu. Składał się będzie z tablicy informacyjnej, nasadzeń różnych gatunków charakterystycznych roślin występujących na naszych terenach, ławek o różnych powierzchniach (drewno, metal, kamień, plastik). Nawierzchnie ciągów spacerowych będą zrobione z różnych materiałów (piasek tłuczeń kostka betonowa żwir), nasadzeń różnych, lokalnych gatunków drzew gdzie obok umieszczenie będą deski zrobione z gatunku tego drzewa co da możliwość sprawdzanie jego właściwości (kolor, zapach, faktura).
• Opisane zostaną na tabliczkach nazwy drzew, charakterystyka oraz owoce. Opisy wykorzystujące również języka Braille’a i języki obce. Zamontowane zostaną tzw. gry parkowe – kółko krzyżyk, równoważnia, walec do toczenia, pająki z liny, gra w klasy. Znajdą się tu także proste urządzenia gospodarskie – taczka, kołowrót do studni, wózek na 4 kołach, bloczki na linie do podciągania worków.
• Na terenie postanie także parking na 40 samochodów osobowych w tym 3 miejsca dla ON, 4 autokary i 20 rowerów.
• Planowana jest także mini elektrownia fotowoltaiczna o mocy 40KW zabezpieczona przed kontaktem ze zwiedzającymi.
• Dąb szypułkowy od 2008 r. uchwałą Rady Gminy Zielona Góra został on uznany za pomnik przyrody pod nazwą “Nikodem” (34 m wysokości, 5,10 m obwodu w pierśnicy, wiek określono na około 250 lat). Będzie zachowany i prezentowany odwiedzającym.
Wartość projektu:
Całkowita wartość Projektu wynosi: 12 313 508,92zł
• Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 525 989,89zł
• Wkład własny pochodzący ze środków Województwa Lubuskiego: 3 772 519, 01zł
Umowa pt. „Rewitalizacja barokowego Pałacu w Ochli wraz z otoczeniem – Centrum Kultur Europejskich — I etap” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego — Lubuskie 2020