Już 1 lipca 2022 startuje druga edycja konkursu: Lubuska Mega Dynia!
Konkurs skierowany jest do mieszkańców województwa lubuskiego, w tym m.in. do szkół, kół gospodyń wiejskich, sołectw, gospodarstw agroturystycznych, działkowców, osób fizycznych, przedsiębiorstw, organizacji i instytucji mających siedzibę na terenie województwa lubuskiego.
Celem konkursu jest wyhodowanie jak najcięższej dyni!
W tym roku będzie można startować w dwóch kategoriach:
• Kategoria OPEN – bez badania dyni urządzeniem pomiarowym GREENTEST
Przewidziano nagrody:
I miejsce – 1000 zł
II miejsce – 600 zł
III miejsce – 400 zł
Kategoria dynia ekologiczna – dynia zweryfikowana urządzeniem pomiarowym GREENTEST
Przewidziano nagrody:
I miejsce – 1000 zł
II miejsce – 600 zł
III miejsce – 400 zł
Kilka podstawowych zasad:
• Finał konkursu „LUBUSKA MEGA DYNIA” odbędzie się 2 października 2022 r. na terenie Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze.
• Uczestnicy konkursu są zobowiązani dostarczyć dynię na własny koszt do Muzeum Etnograficznego w Ochli ul. Muzealna 5 najpóźniej do 2 października 2022 r. do godz. 9.00
• Każdy uczestnik może dostarczyć i zgłosić do finału konkursu tylko jedną dynię.
• Zgłoszona dynia musi być zdrowa i nieuszkodzona, w szczególności nie może posiadać pęknięć, wnęk, ciał obcych itp. Dynia nie może również mieć następującego koloru: szary, niebieski, zielony. Łodyga jest dozwolona, bez winorośli. Dynia nie może zawierać żadnych elementów sztucznie zawyżających jej wagę m.in. kamieni, piasku itp.
W dzisiejszych czasach oferowane na rynku owoce i warzywa są często uprawiane z użyciem mniej lub bardziej szkodliwych dla zdrowia człowieka środków ochrony roślin, chemicznych preparatów, które służą masowej produkcji roślinnej, ale nie są obojętne dla naszego organizmu.
Ekologiczna uprawa roślin to najbardziej sprzyjający środowisku rodzaj produkcji ogrodniczej i rolniczej. Uprawa roślin w ten sposób, prowadzona zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, zapewnia trwałą żyzność gleby i zdrowotność roślin. Niestety ten sposób uprawy jest trudny i wymaga dużego zaangażowania.
Mimo to jest wart wysiłku i celu, który osiągniemy, czyli zdrowych i smacznych plonów. Każde ekologiczne uprawy bez chemii mają wielki sens, nawet w najmniejszym ogrodzie i na najmniejszej grządce.
Ogród prowadzony w taki sposób dostarcza żywności o najwyższej jakości biologicznej i odżywczej. To właśnie z myślą o propagowaniu wśród mieszkańców województwa własnych, nawet niewielkich upraw ekologicznych zaplanowano organizację konkursu Lubuska MEGADYNIA.
Dokumenty należy wysyłać na adres mailowy: n.dziadura@muzeumochla.pl lub dostarczyć osobiście do sekretariatu Muzeum (informacje w regulaminie)
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” PROW 2014-2020.
Informacje o realizacji projektu partnerskiego KSOW nr 8/2022
Tytuł Operacji: Konkurs Lubuska Mega Dynia
W dniu 31.05.2022 r., została zawarta umowa nr 8/2022 między Województwem Lubuskim – Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego z siedzibą w Zielonej Górze a Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli jako „Partnerem KSOW” na realizację operacji: Konkurs Lubuska Mega Dynia. Operacja realizowana w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 Plan operacyjny na lata 2022 – 2023.
Celami operacji są popularyzacja produkcji roślinnej, w tym w szczególności produkcji warzywniczej, popularyzacja uprawy dyni i jej walorów żywieniowych oraz wymiana doświadczeń w uprawie dyni pomiędzy uczestnikami konkursu, aktywizacja mieszkańców Województwa Lubuskiego, edukacja w zakresie uprawy i pielęgnacji warzyw, edukacja ekologiczna i propagowanie działań proekologicznych wśród mieszkańców województwa lubuskiego.
Efektem końcowym operacji będzie zorganizowanie konkursu Lubuska MEGA DYNIA, w którym weźmie udział 60 dyń zgłoszonych do konkursu. Ponadto efektem natychmiastowym będzie poniesienie wiedzy wśród uczestników konkursu z zakresu ekologicznej uprawy warzyw oraz wykorzystania dyni w naszej kuchni.
Realizacja operacji przyczyni się do zwiększenia aktywności i integracji mieszkańców gospodarujących na polach, ogrodach i ogródkach oraz zwiększy poziom wiedzy na temat upraw ekologicznych. Zdobyta wiedza wpłynie na dalszy rozwój uczestników konkursu i pozwoli poszerzyć perspektywę związaną z uprawami ekologicznymi w województwie lubuskim. W rezultacie przeprowadzenia operacji podniesie się poziom wiedzy społeczeństwa z zakresu upraw ekologicznym, co przyczyni się do rozwoju obszarów wiejskich województwa lubuskiego. Organizacja operacji przyczyni się również do promocji Ziemi Lubuskiej i walorów upraw ekologicznych
Zostań Parterem KSOW na www.ksow.pl
Więcej informacji na stronie Partnera.