Dzięki uprzejmości Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce oraz PGNiG Oddział Zielona Góra pokazujemy aktualnie wystawę „Bóbrka. Pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej”. Wystawa składa się z części A – prezentowanej w holu siedziby Muzeum oraz części B – prezentowanej w chacie z Zajączka.
Przedstawiamy galerię portretów wielkich pionierów wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej na Podkarpaciu, gdzie w XIX wieku zastosowano metody prekursorskie także w skali światowej. Oprócz planu kopalni Bóbrzeckiej z 1879 r. na wystawie można zobaczyć model najstarszej kopanki ropnej ‘Franek’, która była uruchomiona w 1860 r. i nadal jest czynna (!)
Zapoznając się z uzupełniającymi wystawę zabytkami i informacjami o samej kopalni, jak i o Muzem w Bóbrce, które sprawuje pieczę nad tym obszarem i przyciąga również bardzo nowoczesnymi formami ekspozycji – możemy poszerzyć wiedzę o tradycjach i znakomitej przeszłości polskiego przemysłu naftowego i rodzimego wkładu w rozwój cywilizacji zachodniej.
Obchodzona obecnie 165. rocznica wynalezienia lampy naftowej to dobra okazja, by przypomnieć postać Ignacego Łukasiewicza, którego wielka aktywność oraz pomysłowość, wytrwałość, pracowitość, jak również społeczne zaangażowanie znakomicie przysłużyły się budowie podwalin dla rozwoju przemysłu naftowego w owym czasie. To z pewnością inspirujący przykład także dla dzisiejszego społeczeństwa.
Ekspozycja „Bóbrka. Pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej” będzie prezentowana w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli do końca października br. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Kurator wystawy: Wiesława Biernacka