Niedziela Palmowa rozpoczęła Wielki Tydzień, czyli ostatni tydzień Wielkiego Postu – dni wzmożonej pobożności i intensywnych przygotowań do Wielkanocy.
To zwyczajowo czas spowiedzi, udziału w nabożeństwach, ale też ostatnich wiosennych porządków i przygotowywania świątecznych potraw.
Najważniejsze obrzędy związane są jednak z ostatnimi dniami Wielkiego Tygodnia czyli tzw. Triduum Paschalnym:
Wielki Czwartek to wspomnienie Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia Najświętszego Sakramentu. W tym dniu celebrowana jest msza Wieczerzy Pańskiej, zakończona przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ciemnicy. W dawnej Polsce powszechny był zwyczaj by wczesną wiosną obmyć się w rzece lub potoku i zwykle następowało to właśnie w Wielki Czwartek.
Wielki Piątek jest dniem zadumy nad męką śmiercią Jezusa, w tym dniu obowiązuje post ścisły, nie odprawia się mszy świętej, zamiast tego w kościołach odbywa się Liturgia Męki Pańskiej i adoracja Najświętszego Sakramentu. Niegdyś w tym dniu na znak żałoby zatrzymywano zegary, zasłaniano lustra, niedozwolone były głośne rozmowy i śmiech.
Wielka Sobota to dzień znany przede wszystkim ze święcenia pokarmów, ale święci się wówczas także wodę chrzcielną, ogień i ciernie. To dzień wyciszenia, modlitwy i oczekiwania. Tego dnia również nie jest sprawowana msza święta, zaś wszelkie prace przedświąteczne powinny zakończyć się najpóźniej popołudniem w Wielką Sobotę, by po zmroku móc już uczestniczyć w uroczystości Wigilii Paschalnej, rozpoczynającą obchody Niedzieli Wielkanocnej.
(opracował: Dział Naukowo-Badawczy, fotografia: obraz na szkle znajdujący się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli)